Четверг, 28.03.2024, 22:18 | Приветствую Вас Гость

УНІВЕРСАЛЬНА ГАЗЕТА

Главная » Статьи » Мои статьи

Міністр культури Л.Новохатько: «Давайте налагодимо роботу Міністерства, а потім займемося музеями та заповідниками!»

Міністр культури Л.Новохатько:

«Давайте  налагодимо роботу Міністерства, а потім  займемося музеями та заповідниками!»

У Міністерстві  є багато  проблем.   Про стан подій у Лаврі, Софії, Переяславі та інших музейних закладах знаю. Давайте з початку налагодимо роботу Міністерства культури.

Про шанування 200-річчя великого поета говорять не один рік.

У 2010 році  вийшов  УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №683/2010 від 11 ЧЕРВНЯ 2010 "Про Координаційну раду з питань підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка"


Навіть було розпорядження Кабінету Міністрів  Про затвердження плану заходів з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка та 150-річчя від дня його перепоховання 167-р редакція від 02.03.2011


Через рік, 11 квітня 2012 року,  був підписаний наступний  Указ Президента за №257/2012 від 11 квітня 2012 року    про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народжння Тараса Шевченка

Але реально ніхто цим питання не займався. 

Напередодні Дня народження Великого Кобзаря, 4 березня 2013 року  Кабінет Міністрів України знову вніс  зміни до плану заходів з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка та 150-річчя від дня його перепоховання, які були прийняті на засіданні Уряду.

7 березня  Міністр  культури Л.М, Новохатько провів брифінг для преси, де озвучив  низку заходів,  серед яких  - видання всієї спадщини Тараса Шевченка та  Шевченківської  енциклопедії.

У 2000 гроці  Президент України   підписав   Указ  щодо видання повного  зібрання творів  Кобзаря, але у вирії політичних подій про це  якось забули.

« Видання цих збірників для мене болюче питання. Останній 7 том виданий у  2005 році. Я гарантую, що  в цьому році  вийде  8-й та 9-й . До  200-річчя  нам потрібно встигнути видати 10, 11 и 12-й", - сказав під час виступу    Л.Новохатько. 


У Міністра культури є велика мрія  -  зробити фондосховище для шевченківської спадщини: в окремому приміщенні  з сучасним виставковим обладнанням, з клімат-контролем. Але, це  потребує великих коштів і рішучих дій зі сторони держави. Поки це лише плани.


За словами  Новохатька, вже опрацьований досвід святкування  визначних дат в інших країнах: у1999 році Росія святкувала 200-ліття  О.Пушкіна, Польща  у 2010 році – Ф.Шопена.   Опираючись на їхній досвід, Міністерство вирішило звернутися до громадських діячів та організацій, які готові залучитися до підготовки  святкового дійства.

Міністерство культури  вже отримало пропозицію від громадських організацій щодо освітлення пам’ятнику Шевченка у Москві, казахський уряд запропонував  поставити пам’ятник  Кобзарю в Астані,  мер Санкт-Петербурга пообіцяв впорядкувати  квартиру, де жив Шевченко.


Під час візиту до Литви, Л. Новохатько  був здивований , що литовці  знають і шанують  Шевченка. Він підлітком 2 роки  жив у Вільно, де вперше  отримав  приватні уроки малювання і зустрів своє  юнацьке кохання. Про молоду красуню пам’ятав  все життя – вона час від часу приходила до нього у сні.


Литовська сторона з радістю згодилась долучитися  до святкування 200-літття Тараса Шевченка.


Зараз формується робоча група у складі 5 країн: України, Казахстану, Литви, Росії та Польщі, залучаються громадські організації, розробляється логотип свята. 


Українським урядом заплановано закінчити реставраційні роботи на Чернечій горі, впорядкувати Національний музей Т.Г. Шевченка з двома філіями у Києві.

Планують виділити 24, 8 млн. гривень. Навколо цього кошторису вже почалися спекуляції – опоненти  роблять різкі  заяви щодо можливого нецільового використання державних коштів.

А мені згадався Меморіал  пам'яті жертв Голодоморів, який гучно відкрили у 2008 році. Будівництво музею, згідно з кошторисом, обійшлося у  143,4 млн. грн. Через рік  Рахункова палата встановила, що вартість робіт була завищена в п'ять (!) разів. У 2010 році на фасадних стінах меморіалу з’явилися тріщини, Свічка пам’яті нахилилася…

Сподіваюсь, цього разу святкування 200-річчя не виллється у масштабні скандали, а виділені кошти не осядуть на приватних рахунках.


Під час брифінгу виникали питання щодо долі  колективів  Києво - Печерського заповідника, Софії Київської, Переяслава.  Журналістів турбувала проблема Гостинного двору.

Л.Новохатько  з відповіддю не забарився: «У Міністерстві  є багато  проблем.   Про стан подій у Лаврі, Софії, Переяславі та інших музейних закладах знаю. Гендиректора НІЕЗ «Переяслав» я  наказом тимчасово  відсторонив від роботи, призначивши перевірку! 

Давайте з початку налагодимо роботу Міністерства культури  - фінансова сторона зовсім невідпрацьована . Наприклад, вивчивши деякі документи, я  зрозумів, що скоро під моїм кабінетом будуть стояти клітки з тиграми   - для співробітників цирку було закладено фінансування лише на 50 відсотків. Треба було терміново вирішувати питання фінансів.»

І пообіцяв, що через декілька тижнів ми зустрінемося і поговоримо про музеї та заповідники.


Наталка  Іванченко, шеф-редактор журналу «Музеї України»
Категория: Мои статьи | Добавил: ungaz (10.03.2013)
Просмотров: 651 | Комментарии: 1 | Теги: а потім займемося музеями та запові, Міністр культури Л.Новохатько: «Дав | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: